Vizită preventivă în Unitatea Militară a DTC al MAI

În cadrul activităţii Mecanismului Naţional de Prevenire a Torturii, la 14.02.2013, consultantul superior al Reprezentanței Bălți a CpDOM, Marcel Berco, a efectuat o vizită preventivă la Unitatea militară nr.1003 a DTC al Ministerului Afacerilor Interne.
În cadrul vizitei au fost monitorizate condiţiile de trai a militarilor. Au fost vizitate două blocuri locative, în care sunt cazaţi militari, blocurile sanitare, cantina şi alte încăperi. Dormitoarele pentru militari sunt destul de spaţioase, bine aerisite, iar starea igienică este adecvată. Cazarmele sunt conectate la reţelele de aprovizionare centralizată cu apă potabilă, energie termică şi dispun de sistem de canalizare orăşenească. La momentul vizitei temperatura în dormitoare varia între 18 şi 22 grade căldură, ceea ce corespunde normelor sanitare.
Starea cantinei din unitatea militară este bună, clădirea e separată şi renovată, dispune de încăperile şi utilajele necesare. Au fost stabilite unele încălcări ale normelor sanitare la spălarea veselei.La momentul vizitei în cantină luau masa ostaşii din grupa de gardă, care nu au avut plîngeri referitor la calitatea hranei.
În unitatea militară indicată nu există o sală amenajată cu echipament sportiv adecvat. Sala improvizată de sport este o încăpere mică, care nu întruneşte condiţiile necesare pentru o atare destinaţie.
În cadrul vizitei s-a discutat cu militarii în termen despre condiţiile de trai, hrană, plecările în concediu, dar şi despre aplicarea faţă de ei a relelor tratamente. Militarii au declarat că nu sunt maltrataţi, li se oferă masa de trei ori pe zi, dispun de rechizite şi obiecte de igienă personală, în concediu pleacă conform graficului întocmit de conducerea unităţii.
Conducerea unităţii militare a relatat că nu sunt suficiente resurse financiare şi de aceea nu există posibilitatea de a face reparaţiile necesare. În general se constată faptul că activitățile educative și de recreare sînt insuficiente pentru militari, iar conducerea unității urmează să revadă programul activităților cultural-educative şi sportive.
Rezultatele monitorizării vor fi expuse într-un act de reacţionare care va fi trimis instanţelor competente.