A A A

Mecanismului Naţional de Prevenire a Torturii a verificat informaţia despre maltratarea în Penitenciarul Nr.3 Leova a trei deţinuţi

Avocatul parlamentar, directorul Centrului pentru Drepturile Omului din Moldova, Anatolie Munteanu,  în calitate de preşedinte a  Mecanismului Naţional de Prevenire a Torturii a verificat informaţia despre maltratarea în Penitenciarul Nr.3 Leova a trei deţinuţi,  care au fost transferaţi ulterior,  la 16 ianuarie 2014, în Penitenciarul nr.13 din Chişinău.

Consultantul în Serviciul Investigări şi Monitorizare  al CpDOM Gheorghe Bosîi  a vizitat Penitenciarul nr.13, în unde a avut discuţii confidenţiale cu deţinuţii vizaţi. Acestora le-a fost explicat dreptul lor de a înainta o plîngere în Procuratură pentru controlul şi investigarea faptelor pretinse. La moment starea deţinuţilor este una satisfăcătoare, iar în timpul apropiat, la solicitarea Mecanismului Naţional de Prevenire a Torturii, deţinuţii vor fi examinaţi de medicul legist, pentru a costata existenţa unor leziuni.

Despre aceasta preşedintele Mecanismului Naţional de Prevenire a Torturii a informat membrii organizaţiei Hyde Park  şi pe Oleg Brega, care la 18 ianuarie 2014 au desfăşurat un flashmob în faţa sediului Centrului pentru Drepturile Omului din Moldova, în legătura cu pretinsa maltratare a deţinuţilor.